Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi’nin ziyaret tarihi 2 Şubat’a kadar uzatıldı

Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi’nde, tarihte plastine edilerek korunan ilk fil Samba’nın, 6 metre uzunluğundaki zürafanın, 200 kilodan fazla ağırlığa sahip olan gorilin de aralarında bulunduğu 100’den fazla hayvan bedeni yer alıyor.

Dünya genelinde 50 milyonu aşkın ziyaretçi rekoruyla anılan sergiye, HUPALUPA Expo ev sahipliği yapıyor. Ocak ayına kadar açık kalması planlanan serginin tarihi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 2 Şubat tarihine kadar uzatıldı. 2 ay boyunca açık kalacak olan sergi 10.00 ile 20.00 saatleri arasında, her saat başı başlayacak olan seanslarıyla ziyarete açık olacak. Ziyaretçilerin dünyadaki yaşam çeşitliliğine ve benzerliklerine tanık olduğu sergi, diğer canlı türlerine karşı daha fazla saygı göstermeye ve bu çeşitliliği korumaya da çağrıda bulunuyor.

ESERLER, DOĞAL YOLLARLA HAYATINI KAYBEDEN CANLILARIN PLASTİNE EDİLMESİYLE OLUŞTURULDU

Sergide, Prof. Dr. Gunther von Hagens’in geliştirdiği plastinasyon tekniği ile çürümez hale getirilen hayvan bedenlerini sanatsal bir yaklaşımla ortaya konuluyor. Küratörlüğünü Dr. Angelina Whalley’in üstlendiği serginin Türkiye’deki bilimsel danışmanlığını ise İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yürütüyor. Toplamda bin 200 metrekare alana kurulan sergide yer alan eserler arasında; şimdiye kadar plastine edilen en büyük varlık olan 6×3 metre boyutlarında ve 3,2 ton ağırlığındaki dişi fil Samba, tüm zamanların en uzun plastinatı olan 6 metre boyundaki zürafa, plastinasyonu 6 bin 300 saat süren 2,5 metre boyunda 275 kilogram ağırlığındaki kahverengi bir boz ayı, günlük 27 kilogram yeşillik tüketen 200 kilogramlık goril, hamile bir keçi, yemini ağzında tutan bir köpekbalığı, dağ keçileri ve ahtapotlar gibi 100’den fazla hayvan figürü yer alıyor. Sergide yer alan tüm eserler, doğal yollarla hayatını kaybeden canlıların plastine edilmesiyle oluşturuldu.

Sergi, ziyaretçilere plastinasyon tekniği kullanarak dünya varlıklarının karmaşık biyoloji ve fizyolojisini keşfetme, hayvanların iç işleyişini anlama olanağı sunuyor. Her yaştan ziyaretçi için tasarlanan sergide ziyaretçiler çeşitli hayvanların, çevrelerinde hayatta kalmak için özgün adaptasyonları nasıl kullandığını, yaşayan organizmaların ve doğal dünyanın evrimi hakkında pek çok şey keşfediyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x