Kahramanmaraş Depremini Günler Öncesinden Bilen Kahinden Korkutan “Türkiye’de Deprem” Açıklaması

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremi günler öncesinden haber veren Frank Hoogerbeets’i hepimiz tanıyoruz. Maraş depremi dönemi gökyüzü okumaları ile tüm Türkiye takipçisi olmuştu. Ünlü Deprem Kahini’nden yeni bir deprem uyarısı geldi.

Kaynak: https://twitter.com/hogrbe/status/171…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki sarsıcı deprem 10 ili birden etkiledi.

Öyle ki depremin izleri hale geçmedi, yaralar sarılmayı bekliyor. Maraş ve Hatay gibi illerimizde yıkılan binaların kaldırılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

6 Şubat depremlerinde sarsınıtıyı daha önce tahmin ettiği öne sürülen Frank Hoogerbeets ise medyada ‘kahin’ ilan edilmişti.

7.7 büyüklüğündeki depremi birkaç gün önce tahmin ettiği öne sürülen Hollandalı Frank Hoogerbeets, depremden 3 gün önce bir paylaşımda bulunmuştu.

“Er ya da geç bu bölgede (Türkiye’nin Güney-Orta bölgesi, Ürdün, Suriye, Lübnan) 7,5 büyüklüğünde bir deprem olacak.”

3 Şubat’ta attığı tweette yazdıkları sonradan gündem olan ‘deprem kahini’ açıklama yapmış ve “Türk medyasının iddia ettiği gibi kahin değilim. Sadece gökyüzündeki gezegen hareketlerini takip ederek tahminlerde bulunuyorum” demişti.

Kendisini araştırmacı ve gezegen geometrisi uzmanı olarak nitelendiren Hoogerbeets, gezegenlerin dizilimi üzerinden deprem tahminleri yaptığını açıklamış ve deprem zamanla unutulunca üzerindeki ilgi kaybolmuştu.

YouTube kanalında yayımladığı videolarda veya Twitter’da yaptığı paylaşımlarda dünyanın farklı konumlarına ilişkin sürekli uyarılarda bulunan Hoogerbeets, yeniden Türkiye’de gerçekleşeceğini düşündüğü bir deprem uyarısı ile karşımıza çıktı.

Helen Yayı’nın potansiyel kırılmasının etkileri hakkında Hoogerbeets’in değerlendirmeleri, Girit’ten Kıbrıs’a uzanan geniş bir bölgeyi kapsıyor. Geçmişte bu fay hattının kırılmasının büyük yıkımlara yol açtığını belirten Hoogerbeets, benzer bir durumun tekrar yaşanması halinde Girit’in kuzeybatısından Kıbrıs’a kadar olan bölgenin ciddi şekilde etkilenebileceğini vurguladı.

Hoogerbeets, geçmişte yaşanan 8.6 şiddetindeki depremi hatırlatarak, Helen Fayı’ndaki kırılmanın milattan önce 365’te Girit’te büyük bir depreme sebep olduğunu belirtti. Bu depremin Güneş’in doğuşuyla ve dolunayla eş zamanlı gerçekleştiğini ifade etti.

Hoogerbeets’in bu açıklamaları, Yunan medyasında geniş yer buldu. Proto Thema gazetesi, Hollandalı araştırmacının Türkiye’deki 7.8 büyüklüğündeki depremi önceden tahmin ettiğini hatırlatarak, Yunanistan’daki depremler hakkındaki görüşlerini okurlarıyla paylaştı.

Eleftheros Typos gazetesi ise, “Türkiye’deki korkunç depremi tahmin eden Hollandalı, Yunanistan için SOS verdi” başlığıyla haber yaptı. Yunan medyası, Hoogerbeets’in gezegenlerin konumlarına önem veren farklı bir yöntem kullandığını da belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x