Ölümünden 400 Yıl Sonra Gömülü Dişleri Bulunan Aristokrat Kadının İlginç Hikayesi

Anne d’Alègre, 1561-1619 yılları arasında yaşamış Fransız asil bir kadındı. Güzelliği, zekası ve siyasi hırsıyla tanınan bir figürdü. Ölümünden 400 yıl sonra yapılan arkeolojik çalışmalar sonrası bulunan dişleri tekrardan incelenen kadının yaşadıkları ise tüylerimizi diken diken etti.

Detaylar.?

Kaynak: https://www.science.com/this-17th-cen…

Bilim insanları, geçtiğimiz aylarda çok ilginç bir şey keşfettiler.

Ölümünden 400 yıl sonra keşfedilen 17. yüzyıl Fransız aristokratlarından bir kadının gömülü dişi açığa çıktı.

İncelendiğinde kadının, dişini korumak için altın tel kullandığı keşfedildi.

1619 yılında hayatını kaybeden Anne D’Alegre’nin cesedi, 1988 yılında Frans’da yapılan bir arkeolojik kazıda gün yüzüne çıktı.

Raporlara göre kurşun bir tabutla gömülmüş halde bulunan kadının dişleri ve iskeleti oldukça sağlamdı.

O zamanlar arkeologlar, Anne d’Alegre’nin diş protezi olduğunu fark etseler de teknolojik gelişmelerin eksikliği nedeniyle tam olarak incelenemedi.

Kazıdan 35 yıl sonra arkeologlar ve diş hekimlerinden oluşan bir ekip, d’Alegre’nin dişlerin ‘gevşemesine’ neden olan periodontal bir hastalığa sahip olduğunu keşfettiler. Üç boyutlu bir X-Ray taramasından sonra D’Alegre’nin dişlerini bir arada tutabilmek için ‘altın tel’ kullandığı anlaşıldı.

“Fil dişinden yapılmış bir protez dişi vardı…”

Araştırmacılar, bu ilginç keşiften sonra altın tellerin yıllar içinde tekrar tekrar sıkılması gerektiğini söylediler. D’Alegre’nin altın telleri, asıl amacının aksine dişlerine zarar verdiği öne sürüldü. Anlayacağınız, ‘altın’ görünümlü dişin toplumsal olarak büyük bir önemi vardı ve d’Alegre’de bu baskıyı iliklerine yaşadı.

“Bir kişinin dişi yoksa, konuşması da son derece ahlaksızdır”

Colleter isimli araştırmacı, güzel bir gülümsemenin toplumdan izole edilmiş d’Alegre gibi kadınlar için son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Anne d’Alègre, 1561-1619 yılları arasında yaşamış Fransız asil bir kadındı. Güzelliği, zekası ve siyasi hırsıyla tanınan bir figürdü.

1585’te, eşi Guy XIX de Laval, Fransız Din Savaşları sırasında öldürüldü ve Anne d’Alègre onun geniş topraklarını miras aldı. 1594’te, Protestan Guillaume IV d’Hautemer ile evlendi. Anne d’Alègre Katolik, d’Hautemer ise Protestan’dı. Evlilikleri her iki aile tarafından da kabul edilmedi. Ancak çift, d’Hautemer’in 1607’deki ölümüne kadar evli kaldı. Anne d’Alègre, Fransız Din Savaşları sırasında Protestan davasının güçlü bir destekçisiydi. Ayrıca sanat ve edebiyatın koruyucusuydu. Şair Pierre de Ronsard ve oyun yazarı Robert Garnier’in arkadaşıydı. Anne d’Alègre, 1619’da 58 yaşında Paris’te Saint-Sulpice kilisesine gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x