Akraba üniversitesi!

Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü Recep Bentli’nin akrabalarının akademik ve idari kadrolarda olduğu ortaya çıktı.

Bentli’nin teyzesinin kızı olan ve destek personeli bünyesinde temizlikçi olarak alınan Nazlı Bahar Canbay’ın hukuk biriminde büro personeli olarak görevlendirildiği öğrenildi.

DÖRT AKRABA, DÖRT FARKLI GÖREV ALMIŞ

Rektör Bentli’nin akrabası olan kişilerin isimleri görevleri şunlar;

S. Sezer (Recep Bentli’nin teyzesinin kızı) Akçadağ MYO’da Laboratuvar veteriner Sağlık kimya mezunu öğretim görevlisi

S. Bentli (Recep Bentli’nin amcaoğlu) Kale Turizm MYO’da öğretim görevlisi

N. Karakaş(Recep Bentli’nin eşinin kardeşinin eşi) Tıp fakültesi Dekan yardımcısı

N. B. Canbay (Recep Bentli’nin teyzesinin kızı) Destek personeli biriminde temizlik personeli olarak alınmasına rağmen hukuk müşavirliğinde büro personeli

GÖREVE BAŞLAMALARI ATANMAM ÖNCESİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR”

İddialara ilişkin telefonla ulaştığımız rektör Recep Bentli, ismi geçen kişilerin görev sürecinde işe alınmadığını belirterek, şöyle konuştu:

-Üniversitemize akrabalarımı almam söz konusu değil. Bahsi geçen kişilerin birinci derece olmamakla birlikte akrabam olduğu doğrudur.

-Ancak bu kişilerin üniversitede göreve başlama süreleri benim rektör olarak atanmamdan önceki dönemlerde gerçekleşmiştir.

-Ayrıca yeterince araştırma yapılması durumunda, rektör olarak atanmadan önce kadromun İnönü Üniversitesi’nde olduğu, bu kişilerin atandığı dönemlerde öğretim üyesi olarak dahi Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile bir ilişkimin olmadığı kolayca anlaşılabilecektir.

-Malatya Turgut Özal Üniversitesine atanmaları dışında verilmiş olan görevler de (örneğin N. Karakaş’ın dekan yardımcılığı) ben göreve başlamadan önceki dönemde gerçekleşmiştir.

-Hatta kendisi Dekan Yardımcılıĝına atandıktan sonra ek olarak Genel Sekreterliğe görevlendirilmişti. Ben göreve başlayınca farklı bir Genel Sekreter ataması gerçekleştirdim. Yani görev vermekten ziyade halihazırda yürütmekte olduğu göreve başka birini atadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x