Emeklilik Bekleyenlere Kötü Haber!

12. Kalkınma Planı TBMM’ye sunulurken Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın bugün Plan Bütçe Komisyonu’nda sunum yapması bekleniyor. Ancak plana göre emeklilik bekleyenler üzülecek. Yeni sistem, çalışanların emeklilik yaşını otomatik olarak yükseltmeyi planlıyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre Türkiye’de kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı 2035 yılından itibaren kademeli olarak yükseltilecek. 2048 yılında ise kadın ve erkeklerin yaşı 65 olacak.

Planda emeklilik sistemiyle ilgili şu maddeler yer alıyor:

  • Kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen düzenlemeler hayata geçirilerek sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliği güçlendirilecektir.
  • Sosyal güvenlik sisteminde hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi güçlendirecek reformlar hayata geçirilecektir. Aylık bağlama sistemi kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik edecek ve mali yük getirmeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir.
  • Sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla emeklilik kriterlerinin belirlenmesinde doğuşta beklenen yaşam süresi artışı ile uyumlu otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmalar yapılacaktır.
  • Nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkilerinin azaltılması için bakım sigortası ve mesleki rehabilitasyon uygulamaları hayata geçirilecektir. Yaşlı bakım hizmetlerinin finansmanı için bakım sigortası kurulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x