Hollywood dünyası tehlikede! Pek çok film rafa kaldırılabilir!

Bu gelişme, sektördeki diğer şirketler için de potansiyel bir uyarı işareti olarak görülüyor ve sektör profesyonelleri ile hayranları, gelecekteki projeler ve içerikler üzerindeki etkileri konusunda merak içinde bırakıyor.

Warner Bros. Discovery’nin içerik üzerindeki kesintileri devam ederken, şirkete ait iki eğlence platformu daha bu durumdan ciddi şekilde etkileniyor: Adult Swim Oyunları ve Rooster Teeth. Çeşitli geliştiricilere göre, Warner Bros. Discovery bu hafta stüdyolara iş modellerindeki değişiklikler nedeniyle Adult Swim Games tarafından yayımlanan oyunların çevrimiçi mağazalardan kaldırılacağını belirten bildirimler gönderdi. Bu işlem, en az 18 oyunun çevrimdışı hale gelmesine ve geliştiricilerin fikri mülkiyetlerini geri almak için çabalamalarına neden olacak.

WBD’nin planı hakkındaki haberler, solo geliştirici Owen Deery’nin PC ve PlayStation için geliştirdiği, gerçeküstü macera bulmaca oyunu Small Radios Big Televisions’un 60 gün içinde emekliye ayrılacağını duyurmasıyla çarşamba günü gün yüzüne çıktı. Deery, oyunu PC için Fire Face web sitesinde ücretsiz indirilebilir hale getirdi.

Başka bir bağımsız geliştirici olan Matt Kain, stüdyosunun Adult Swim Games tarafından yayımlanan dövüş oyunu Fist Puncher’ın da emekliye ayrılacağını bir Ars Technica makalesine yorumladı. Stüdyo, oyunu Steam yayımcı hesabına aktarmak için WBD’den talepte bulundu, ancak bu medya devi talebi reddetti. Şirket, bu tür görevler için “kaynak eksikliğini” gerekçe göstererek, oyunları orijinal stüdyolara geri aktarma kararını genel olarak reddetti. Kain, Steam üzerinde “Aktarım süreci gerçekten bir dakika sürüyor, ancak temsilcileri basitçe oyunları orijinal yaratıcılara aktarmama kararı aldıklarını iddia ettiler” dedi.

Kain, “Oyun kaldırıldığında ne olacağından tam olarak emin değilim, ancak satın alınan oyunların kullanıcıların kütüphanelerinden kaldırılacağını düşünmek beni hasta ediyor. Topluluğumuz ve oyuncularımız, 10+ yıllık tartışmalar, ekran görüntüleri, oyun içi görüntüler, lider tabloları, oyuncu ilerlemesi, kilidini açtıkları karakterler, Steam başarımları, Steam kartları vb. gibi kaybolabilecek her şeyi içeriyor. Kickstarter destekçilerimiz var, Fist Puncher’ın finansmanına yardımcı oldular (oyunda kameo görünümleri olan bazıları dahil) ve sonunda oynayamayacaklar” dedi.

Kain, stüdyonun Fist Puncher’ı geri almak için WBD’ye “baskı yapmaya devam ettiğini” ve başaramazsa, oyunu ve IP’yi hala sahip oldukları için kendi hesapları altında yeniden yayımlayacaklarını söyledi.

Polygon ile konuşan aynı durumda olan başka bir geliştirici, Studio Bean’in Michael Molinari, WBD’nin “lojistik ve kaynak kısıtlamaları” nedeniyle mülkiyetin transferinin mümkün olmadığını belirtti. Molinari ile konuştuğu temsilci, Studio Bean’in ritim eylem bullet hell hibrit oyunu Soundodger+’ı Steam’de yeniden yayımlamasına izin verildiğini söyledi; ancak, geliştirici, bunun tüm dilek listelerini, incelemeleri, topluluk rehberlerini ve forum tartışmalarını sileceğini, ayrıca yeni ve eski oyun sahiplerinin başarımları ve ticaret kartlarını karşılaştırmalarına izin vermeyeceğini belirtti.

WBD ayrıca, oyun yeniden yayımlanırsa, hukuki gereklilikler nedeniyle, stüdyonun Adult Swim Oyunlarından bahsedilen herhangi bir krediyi, dahil olan Adult Swim Oyunları ekibi üyelerinin isimlerini de içerecek şekilde krediler dizisinden çıkarması gerektiğini Molinari’ye bildirdi.

Molinari, “Oyunların korunmasının büyük bir destekçisiyim ve bu, bir oyun üzerinde çalışan insanların doğru şekilde kredilendirilmesine doğrudan bir darbedir” dedi.

Hollywood dünyası tehlikede! Pek çok film rafa kaldırılabilir!

WBD’nin sonunda Adult Swim Oyunları’nı kapatıp kapatmayacağı bilinmiyor; ancak, 2020’den bu yana bir oyun yayımlamamış olması, özellikle de çoklu medya şirketi, popüler şovları ve animasyon tekliflerini yayın hizmetlerinden çekmeye devam ederken mümkün görünüyor. 2022’de şirket, 90 milyon dolarlık üretim maliyetine rağmen Batgirl filmini ünlü bir şekilde iptal etti. Aynı yıl, Scoob!: Holiday Haunt filmi de iptal edildi.

2023’ün sonlarında, WBD 70 milyon dolarlık canlı aksiyon hibrit filmi Coyote vs Acme’yi yayımlamama kararı aldı. John Cena ve Will Forte’un başrollerini paylaştığı film için şirket, yapımcılara filmi başka yerlere satma izni verdi, ancak şirket, Amazon, Netflix ve Paramount’tan aldığı teklifleri sonunda reddetti.

Bu hafta, Red vs Blue stüdyosu Rooster Teeth’in kapandığı haberleri geldi.

2003’te kurulan şirket, yıllar içinde canlı aksiyondan animasyona, oyunlara, podcast’lere ve diğer medya girişimlerine genişledi. Kuruluşundan bu yana birkaç kez el değiştiren şirket, Warner Bros. Discovery ile birleşmeden önce cinsel taciz, ayrımcılık uygulamaları ve kriz kültürünü teşvik etmekle suçlanan birkaç tartışmanın merkezinde yer aldı.

Stüdyonun akıbetiyle ilgili haberlerin ardından, Rooster Teeth web sitesi, genel müdür Jordan Levin tarafından yazılan bir notu yayımladı. Not, “dijital medyayı etkileyen zorluklar” ile “tüketici davranışlarında, platformlar arası kazançta, reklamcılıkta ve patronajda temel kaymalar”ın nihayetinde kapanmaya yol açtığını belirtti. WBD, çeşitli Rooster Teeth varlıkları ve Roost Podcast Ağını satın almak için dış ilgi arıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x