NYT’den ‘Gazze’ istifası: ‘Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok’

Anne Boyer, ABD’nin The New York Times (NYT) Magazine dergisinde yürüttüğü şiir editörlüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı. Kendi kişisel sayfasında istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail devletinin Gazze halkına karşı ABD destekli savaşı kimsenin yararına değil” ifadelerini kullanan Boyer, ‘bu savaşta ya da savaştan, İsrail için, ABD veya Avrupa için ya da Yahudi halkı için hiçbir güvenlik olmadığını’ belirtti.

‘SADECE SAVAŞ VE SİLAH ÜRETİCİLERİNE HİZMET EDİYOR’

“Bu savaş sadece petrol ve silah üreticilerinin ölümcül karlarına hizmet ediyor” diyen Anne Boyer, “Dünya, gelecek, kalplerimiz: Her şey bu savaş sebebiyle küçülüyor ve zorlaşıyor. Bu sadece füzelerin ve toprak işgalinin savaşı değil. Bu, onlarca yıldır işgale, zorla yerinden edilmelere, mahrumiyete, denetimlere, kuşatmalara, hapislere ve işkencelere direnen Filistin halkına karşı süren bir savaş” ifadelerini kullandı.

‘BAZEN EN ETKİLİ PROTESTO REDDETMEKTİR’

“Çünkü bizim statükomuz kendimizi ifade etmektir, bazen sanatçılar için en etkili protesto yöntemi reddetmektir” diyen Anne Boyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi bu mantıksız acılar iklimine alıştırmayı amaçlayan ‘makul’ tonlar arasında şiir hakkında yazamam. Artık iğrenç edebikelamlar yok. Artık sözlerle arıtılan cehennem manzaraları yok. Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok. Bu istifa, haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa şu anın gerçek şekli budur.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x