Yemen’de 4 Bin 205 Mayın ve Patlamamış Mühimmat Temizlendi

Yemen’de 2024 ocak ayında 4 bin 205 mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de başlattığı “Mayın Temizleme Projesi” (MASAM), ocak ayı faaliyetlerine ilişkin rapor yayımladı.

Raporda, İran destekli Husiler tarafından yerleşim yerleri ve yollara döşenen mayın ve mühimmatları imha etme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Ocak ayında, Yemen’in çeşitli bölgelerinde yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare arazinin tarandığı kaydedilen raporda, 3 bin 625 patlamamış mühimmat ve 580 tanksavar mayınının imha edildiği aktarıldı.

Çalışmaların başladığı 2018’den bu yana ise toplam 431 bin 54 mayın ve mühimmatın temizlendiği kaydedildi.

MASAM çerçevesinde Yemen’de 54 milyon 81 bin 649 metrekarelik alanın da patlayıcılardan arındırıldığı belirtildi.

Yemen’deki iç savaş ve can alan mayınlar

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen hükümeti ve insan hakları kuruluşlarının raporlarına göre Husiler, iç savaşın başladığı 2014’ten bu yana ülke genelinde yaklaşık 2 milyon mayın döşedi. Söz konusu mayınlar, binlerce sivilin ölmesine veya yaralanmasına neden oldu.

İnsan hakları örgütlerinin değerlendirmelerine göre, Yemen’de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 8 binden fazla “mayın mağduru” bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x